top of page

Išsaugokime Lietuvos pilietybę: svarbus kiekvieno mūsų balsas

2024 m. gegužės 12 dieną Lietuvoje kartu su prezidento rinkimais vyks privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio keitimo, kuris sudarytų galimybę išsaugoti Lietuvos pilietybę įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, šalies pilietybę. 

Kodėl svarbus kiekvieno mūsų balsas


Lietuvos pilietybės išsaugojimas aktualus šimtams tūkstančių užsienyje gyvenančių lietuvių: užsienyje gyvena beveik 400 000 balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių. Nors ir maža dalis — tik apie 5 000 — šių emigrantų gyvena Islandijoje, tačiau, mūsų žiniomis, kol kas tik 200 jų yra užsiregistravę dalyvauti artėjančiuose prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo.


Svarbu pabrėžti, kad skirtingai nei kituose rinkimų procesuose, kur susilaikymas laikomas neutraliu, referendume svarbus kiekvieno piliečio balsas. Tam, kad gegužės 12 d. vyksiantis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo būtų laikomas apskritai įvykusiu, referendume turi dalyvauti ne mažiau nei 1 229 165 iš 2 458 329, tai yra, daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tam, kad šiuo referendumu Konstitucija būtų pakeista, už jos pakeitimą turi pasisakyti ne mažiau nei 1 229 165 piliečių. Tad čia nėra vietos neutralumui ar susilaikymui; kiekvienas balsas turi būti išgirstas, kiekviena nuomonė suskaičiuota.


Apklausos rodo, kad trys ketvirtadaliai žmonių palaiko Lietuvos pilietybės išsaugojimą. Dabar laikas mums susiburti ir aktyviai išreikšti tą nuomonę balsuojant!


 

Kaip užsiregistruoti balsavimui


Dalyvauti referendume paprasta. Gyvenantys ar referendumo metu viešintys užsienyje piliečiai gali balsuoti arba paštu, arba asmeniškai atvykdami balsuoti į atitinkamą Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą nustatytomis dienomis ir nustatytu laiku. Pastarųjų sąrašą savo svetainės puslapyje Balsavimas užsienyje viešina Vyriausioji rinkimų komisija.


Registracija balsavimui užsienyje tiek paštu, tiek asmeniškai būtina, ji vyksta adresu www.rinkejopuslapis.lt.


Islandijoje gyvenantys Lietuvos piliečiai registruotis balsavimui paštu gegužės 12 d. prezidento rinkimuose ir referendume gali iki balandžio 29 d.


Atkreipiame dėmesį, kad registruotis turi visi balsuoti užsienyje pageidaujantys rinkėjai, įskaitant ir tuos, kurie jau anksčiau buvo įtraukti į užsienyje balsuojančių rinkėjų sąrašus praėjusiuose rinkimuose ar referendumuose.


Užsiregistravę balsuoti paštu, adresu, kurį nurodėte registruodamiesi, sulauksite laiško su balsavimo biuleteniu ir instrukcijomis. Biuletenyje pažymėję savo pasirinkimą jį nedelsdami išsiųskite – kad jūsų balsas laiku pasiektų Lietuvos diplomatinę atstovybę.


 

Raginame visus aktyviai dalyvauti referendume dėl pilietybės išsaugojimo — registruotis, balsuoti paštu ar atvykti balsuoti asmeniškai ir skatinti tai daryti kitus. Suteikite savo balsui galimybę būti išgirstam ir prisidėkite prie Lietuvos ir jos pilietybės politikos formavimo. Išsaugokime galimybę būti lietuviais nepriklausomai nuo to, kur pasaulyje mes gyvename!

 

Daugiau informacijos apie balsavimą 2024 m. rinkimuose ir referendume teikia Lietuvos Respublikos Vyriausioji rinkimų komisija:Atsakymus į kitus rūpimus klausimus, susijusius su referendumu dėl pilietybės išsaugojimo, rasite Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje www.referendumas2024.lt.


 

Primename, kad balandžio 13 d., šeštadienį, 18:00 val. Ártúnsskóli mokyklos aktų salėje vyks pokalbių vakaras su Gabrieliumi Liaudansku-Svaru, skirtas artėjančiam referendumui. Visus Islandijos lietuvius raginame atvykti ir aktyviai dalyvauti diskusijoje!


Comments


bottom of page